Z-Lite 7506P13-MB - Pendants Indoor Lighting
★★★★★ 4.5 45 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ioannaralli.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Calhoun 13" Wide Pendant Product Specifications: SKU: 7506P13-MB Finish: Matte Black Manufactured By: Z-Lite Canopy Depth: 5.125 in. Canopy Width: 5.125 in. Chain length: 72 in. Depth: 13 in. Height: 14.75 in. Maximum Height: 86.75 in. Minimum Height: 17.75 in. Nominal Width: 13 in. Pendant Size: Full Sized Product Weight: 8 Width: 13 in. Wire Length: 110 Bulb Included: No Shade: Yes Bulb Base: Medium (E26) Bulb Shape: A19 Bulb Visible: Yes Characteristics: Shaded Dimmable: Yes Fixture Shape: Bowl Glass Features: Seedy Glass Hanging Options: Chains Light Direction: Down Lighting Material: Steel Number of Bulbs: 1 Number of Light Source(s): 1 Pendant Type: Single Pendant Shade Color: Clear Shade Material: Glass Shade Shape: Bowl Sloped Ceiling Compatible: Yes Theme: Transitional Power Source: Hardwired Voltage: 120 Voltage Type: Line Voltage (110-120V) Wattage: 60 Watts Per Bulb: 60 Certifications: ETL Collection: Calhoun Country Of Origin: China Energy Star: No Location Rating: Dry Location Manufacturer Warranty: 1 Year Limited
  • Finish: Matte Black
  • Manufactured By: Z-Lite
  • Canopy Depth: 5.125 in.
UPC 685659186567
Color Black
Voltage 120 Volts
Wattage 60 watts
Bulb Base E26 Medium
Room Type Living Room
Brand Name Z-Lite
Brightness 800 lumen
Efficiency Energy-efficient
Model Name 7506P13-MB
Style Name Traditional
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1 Pounds
Light Color White
Shade Color White
Switch Type Push Button
Finish Types Matte Black
Fixture Type Pendants
Manufacturer Z-Lite
Model Number 7506P13-MB
Power Source Corded Electric
Material Type Alloy Steel
Mounting Type Ceiling Mount
Warranty Type Limited
Shade Material Glass
Controller Type Push Button
Lighting Method LED
Number of Items 1
Installation Type Semi Flush Mount
Required Assembly Yes
Light Fixture Form Pendant
Included Components Instruction Manual
Indoor Outdoor Usage Indoor
Water Resistance Level Not Water Resistant
Number of Light Sources 1
Item Dimensions L x W x H 13"L x 13"W x 14.75"H
Specific Uses For Product General Purpose
Manufacturer Warranty Description 1 year manufacturer.
Other Special Features of the Product Heavy Duty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
45 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (37)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (5)